Zbliżonymi do siebie stanowiskami pracy jest kasjer i sprzedawca. Obydwa należą do branży handlowej, jednak doświadczenie jako kasjerka wcale nie czyni z nas dobrego kandydata do pracy jako sprzedawca i przeciwnie. Może być atutem dodatkowym, jednak w gruncie rzeczy poza wspólną branżą nic tych stanowisk nie łączy.
W wielu przypadkach dla konsumentów robiących zakupy w sklepie nie ma znaczenia, czy kasjer jest sprzedawcą, czy przeciwnie, tymczasem różnice w tych stanowiskach są o wiele bardziej niżeli subtelne. Przede wszystkim kasjerka nie jest od doradzania czy prezentowania produktu, temu służy sprzedawca.
Czasem organizacja pracy danego punktu handlowego zobowiązuje sprzedawcę do bycia również kasjerem, jednakże dbając o jakość obsługi klienta, stanowisko kasjera winno być wyodrębnione, co przyspiesza zakupy. Sprzedawca nie powinien wnikać w kwestie rozliczenia, płatności. Wyjątkiem jest sprzedaż ratalna, którą powinien pomóc zorganizować u doradcy kredytowego czy w banku.
Zazwyczaj małe punkty handlowe skupiają kilka stanowisk w jednym, jednak w sieciach handlowych standardy pracy nie zezwalają na łączenie obowiązków sprzedawców, tudzież doradców handlowych z obowiązkami kasowymi.
6 Comments
Jedno i drugie stanowisko pokrywają się ze sobą
W większości przypadków tak, ale nie we wszystkich.
To są ściśle związane ze sobą stanowiska.
Najczęściej tak jest.
Zazwyczaj obydwa stanowiska pokrywają się ze sobą.
Często jest taki charakter pracy, choć nie zawsze.
Dodaj komentarz